სსიპ ალექსი ბერაძის სახელობის ჩოხატაურის
მუნიციპალიტეტის სოფელ ბუკნარის
საჯარო სკოლის მათემატიკის მასწავლებლის მარინა გოგიშვილის სამოდელო
გაკვეთილის გეგმა
საგანი- მათემატიკა
პედაგოგი მარინა გოგიშვილი
კლასი - IVმოსწავლეთა პროფილი- კლასში 12 მოსწავლეა, სსსმ მოსწავლე არ
არის
თარიღი 13.06.2019
წელი
გაკვეთილის
ხანგრძლივობა 45 წუთი.
გაკვეთილის თემა
|
კუბი. პრიზმა. პირამიდა
|
გაკვეთილის მიზანი
|
მოსწავლეებმა შეძლონ გეომეტრიული ფიგურების აღწერა და კლასიფიკაცია.
|
მოსწავლეები შეძლებენ
გეომეტრიული ფიგურების და მათი შემადგენელი
ნაწილების ამოცნობას და დასახელებას.
|
|
აქტუალური
|
ეს გაკვეთილი აქტუალურია, რადგან წარმოადგენს
ინოვაციურ გაკვეთილს მოსწავლეები
გაკვეთილზე გამოიყენებენ მათ მიერ
შექმნილ ელექტრონულ რესურს ასევე
მათ მიერ მუყაოსგან დამზადებულს კუბს,
პრიზმას და პირამიდას.
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
I ფაზა.
. აქტივობა 1 (4წთ) ( დანართი 1)
მოწესრიგება, დასწრების აღრიცხვა,
გაკვეთილის თემის, მიზნისა და შეფასების
კრიტერიუმის გაცნობა. დანართი N 6
. აქტივობა 2 (3წთ)
(დანართი 2)
გონებრივი იერიში- ფრონტალური კითხვები:
1. რა სახის გეომეტრიულ ფიგურებს
ვიცნობთ?
2. 2.
რას ეწოდება სამკუთხედი?
3. რას ეწოდება
ოთხკუთხედი?
4. რას ეწოდება
მრავალკუთხედი?
5. მოსწავლეები წინარე
ცოდნის გააქტიურების მიზნით
საუბრობენ, თუ რა ინფორმაციას ფლობენ გეომეტრიული
ფიგურების შესახებ.
6. მოჰყავთ მაგალითები და უზიარებენ ერთმანეთს
ცოდნას მათი დახაზვისა
და გვერდების დასახელების შესახებ.
7. . აქტივობა
3 ( დანართი 3)
„ სად შეიძლება
გამოყენებული იქნას გეომეტრიული
ფიგურები( ახალი მასალისთვის შემზადება)
მოსწავლეები გამოთქვამენ ვარაუდს რა შემთხვევაში ან სად შეიძლება დასჭირდეთ
გეომეტრიული ფიგურები.
|
|
II ფაზა.
აქტივობა 4( 8 წთ) ( დანართი
4)
მასწავლებელი პროექტორის დახმარებით
მოსწავლეებს ეკრანზე აჩვენებს სამკუთხა,
ოთხკუთხა, ხუთკუთხა და ექვსკუთხა პრიზმებს,
მართკუთხა პარალელიპედს, კუბსს, სამკუთხა ოთხკუთხა და ხუთკუთხა პირამიდებს. შემდეგ დავუსვამ კითხვებს.
. რამდენი გვერდითი
წახნაგი აქვს ხუთკუთხა
პრიზმას?
. რამდენი გვერდითი წახნაგი
აქვს ხუთკუთხა პირამიდას?
. რა ფორმისაა თითოეული მათგანი?
. კიდევ რა საგნის დასახელება
შეიძლება, რომელსაც აქვს პრიზმის
ან პირამიდის ფორმა.
. აქტივობა 5. ( 20 წთ) ( დანართი 5)
ჯგუფური მუშაობა, პრეზენტაცია
ჯგუფები შერჩეულია შემთხვევითობის პრინციპით,
ფერადი ჩხირების გამოყენებით. ჯგუფებს ურიგდებათ
განსხვავებული დავალების ბარათები და მიეცემათ
მკაფიო ინსტრუქციები ჯგუფში
ჯგუფში მუშაობის წესებსა და
დავალების არსზე
1.
რა ფიგურას
წარმოადგენს საამშენებლო აგური?
2.
რამდენი წახნაგი აქვს
კუბსს?
3.
რამდენი წვერო
აქვს კუბს?
4.
რა ფიგურას
შეიძლება მივამსგავსოთ წიგნი?
5.
რამდენი წვერო
აქვს ოთკუთხა პირამიდას?
6.
რამდენი წვერო აქვს
კუთკუთხა პირამიდას?
7.
რამდენი წახნაგი აქვს კუბს?
8.
რომელ ორ ფიგურას აქვს 8 წვერო.
9.
მოსწავლეები მოახდენენ
შესრულებული სამუშაოს პრეზენტაციას.
|
|
III ფაზა.
აქტივობა 6. ( 8 წთ) დანართი
7
გაკვეთილის რეფლექსია
. მასწავლებლის უკუკავშირი.
. მოსწავლეები ავსებენ თვითშეფასების დაგასასვლელ ბარათებს. აფასებენ ჯგუფის
მუშაობას, საკუთარ წვლილს მუშაობისას და აკეთებენ დასკვნას
მოხდება აზრთა გაზიარება.
მოსწავლეები გააკეთებენ მიღებული მასალის ანალიზს.
აქტივობა 7 ( 2 წთ)
( დანართი 9)
საშინაო დავალების მიცემა
|
კლასის ორგანიზების ფორმა
|
ჯგუფური
|
შეფასება და თვითშეფასება
|
მასწავლებლის განმავითარებელი შეფასება
ხდება მთელი, გაკვეთილის განმავლობაში. მოსწავლეები სამივე
ფაზაზე განმავითარებელი შეფასების
მიზნით იყენებენ ფერად
შუქნიშნებს, რაც მასწავლებელს მყისიერი
უკუკავშირის მიცემაში ეხმარება,
ასევე მასწავლებელი განმავითარებელი შეფასების ინსტრუმენტად იყენებს
მაღალი სააზროვნო უნარებზე
გათვლილ შეკითხვებს, ხდება დაკვირვება
და ჩანაწერთა წარმოება ჯგუფური
მუშაობის რუბრიკის მიხედვით
|
სასწავლო რესურსი
|
პროექტორი, ლეპტოპი, რესურსები, ინტერნეტი, მათემატიკური პლაკატი, ბარათები ფგუფებისათვის.
|
დანართი N1
მოსწავლეები
შეძლებენ გეომეტრიული ფიგურების და მათი შემადგენელი
ნაწილების ამოცნობას და დასახელებას.
დანართი N2
გონებრივი იერიში-
ფრონტალური კითხვები:
1. რა
სახის გეომეტრიულ ფიგურებს
ვიცნობთ?
2. 2.
რას ეწოდება სამკუთხედი?
3. რას ეწოდება
ოთხკუთხედი?
4. რას ეწოდება
მრავალკუთხედი?
5. მოსწავლეები წინარე
ცოდნის გააქტიურების მიზნით
საუბრობენ, თუ რა ინფორმაციას ფლობენ გეომეტრიული
ფიგურების შესახებ.
6. მოჰყავთ მაგალითები და უზიარებენ ერთმანეთს
ცოდნას
დანართი N
3
პროვოცირება:
„ სად შეიძლება
გამოყენებული იქნას გეომეტრიული
ფიგურები( ახალი მასალისთვის შემზადება)
მოსწავლეები გამოთქვამენ ვარაუდს რა შემთხვევაში ან სად შეიძლება დასჭირდეთ
გეომეტრიული ფიგურები.
დანართი N
4
მასწავლებელი
პროექტორის დახმარებით მოსწავლეებს ეკრანზე აჩვენებს სამკუთხა, ოთხკუთხა, ხუთკუთხა და ექვსკუთხა პრიზმებს, მართკუთხა პარალელიპედს,
კუბსს, სამკუთხა ოთხკუთხა და ხუთკუთხა პირამიდებს. შემდეგ დავუსვამ კითხვებს.
. რამდენი გვერდითი
წახნაგი აქვს ხუთკუთხა
პრიზმას?
. რამდენი გვერდითი წახნაგი
აქვს ხუთკუთხა პირამიდას?
. რა ფორმისაა
თითოეული მათგანი?
. კიდევ რა საგნის დასახელება
შეიძლება, რომელსაც აქვს პრიზმის
ან პირამიდის ფორმა.
დანართი N
5
ჯგუფებს ურიგდებათ განსხვავებული დავალების ბარათები და მიეცემათ
მკაფიო ინსტრუქციები ჯგუფში
ჯგუფში მუშაობის წესებსა და
დავალების არსზე
1. რა ფიგურას წარმოადგენს საამშენებლო
აგური?
2. რამდენი წახნაგი
აქვს კუბსს?
3. რამდენი წვერო აქვს
კუბს?
4. რა ფიგურას შეიძლება მივამსგავსოთ
წიგნი?
5. რამდენი წვერო აქვს
ოთკუთხა პირამიდას?
6. რამდენი წვერო აქვს კუთკუთხა
პირამიდას?
7. რამდენი
წახნაგი აქვს კუბს?
8. რომელ
ორ ფიგურას აქვს 8 წვერო.
9. მოსწავლეები მოახდენენ
შესრულებული სამუშაოს პრეზენტაციას.
დანართი N
6
პრინციპი
|
მაღალი
მზაობა(++)
სრულადაღწევს ესგ-ით გათვალისწინებულ შედეგს
|
საშუალო
მზაობა(+)
აქვს ხარვეზები
ესგ გათვალისწინებული შედეგის მისაღწევად
|
ნაკლები
მზაობა (-) ვერ აღწევს
ესგ გათვალისწინებულ მისაღწევ
შედეგს
|
ვერბალური უნარი
|
მსჟელობს გარკვევით და დამაჯერებლად.
|
მსჯელობს თუმცა აკლია თავდაჯერებულობა. მეტნალებად იყენებს მატემატიკურ ტერმინებს
|
უჭირს მსჯელობა. ვერ იყენებს მათემატიკურ ტერმინებს
|
განასხვავებს და ასახელებს პრიზმას
პირამიდას, კუბს ,წიბოებს, წახნაგებს, წვეროებს
|
ცნობს სივრცით ფიგურებს
პრიზმას პირამიდას, კუბს ,წიბოებს,
წახნაგებს, წვეროებს
|
განასხვავებს პრიზმას პირამიდას, კუბს ,წიბოებს, წახნაგებს, წვეროებს
დავალების შესრულების დროს
საჭიროებს მასწავლებლის დახმარებას.
|
შეუძლია განასხვაოს პრიზმა
პირამიდა, კუბი,წიბოები, წახნაგები, წვეროები, თუმცა ვერ
ასრულებს დავალებას დამოუკიდებლად.
|
გაკვეთილზე ჩართულობა
|
აქტიურადაა ჩართული საგაკვეთილო პროცესში. ცდილობს მონაწილეობა მიიღოს ყველა აქტივობაში
|
გაკვეთილზე ყურადრებითაა.
მაგრამ აქტივობებში არ ერთვება მასწავლებლის
მოწოდების გარეშე.
|
მიუხედავად მასწავლებლის თხოვნისა არ/ვერ ერთვება საგაკვეთილო პროცესში.
|
დანართი N
7
დანართი 7.
რეფლექსია.
მოსწავლის
თვითშეფასების კითხვარი
სახელი გვარი ----------------------------------
ჯგუფის ნომერი ---------
1. როგორ
შევაფასებდი საკუთარ წვლილს ჯგუფური მუშაობისას?
ა) დაბალი ბ) საშუალო გ) მაღალი
2. რამ მიიქცია განსაკუთრებული ყურადღება ჯგუფში
მუშაობისას?
3. რამდენად დარწმუნებული ვარ ჩემს
ცოდნაში განხილული საკითხის შესახებ?
დანართი N
8
ჯგუფური მუშაობის
შეფასების კრიტერიუმები.
კრიტერიუმები
|
ცუდად
|
საშუალოდ
|
კარგად
|
ძალიან კარგად
|
იცავენ ჯგუფური მუშაობის წესებს
|
|
|
|
|
ჯგუფის წევრები თანაბრად ინაწილებენ ფუნქციებს
|
|
|
|
|
უსმენენ ერთმანეთს და იზიარებენ ერთმანეთის მოსაზრებებს
|
|
|
|
|
ისმენენ მასწ. ინსტრუქციებს და თავს ართმევენ მოცემულ დავალებებს.
|
|
|
|
|
ჯგუფი წარმოაჩენს მთავარ აზრს
|
|
|
|
|
პრეზენტაციისას იცავენ დროის ლიმიტს
|
|
|
|
|
დანართი N
9
საშინაო დავალება
გვ.26.N 7,N 8, N 9, N 10
No comments:
Post a Comment